ASYAM, AYEM VE ARGEM GAZETECİLERE TANITILDI

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran, Arnavutköy ve çevresinde yayın yapan yerel basın mensuplarına Arnavutköy Gençlik Eğitim Merkezi (ARGEM), Arnavutköy Yaşlı ve Engelliler Merkezi (AYEM) ve Arnavutköy Sosyal Yardımlaşma Merkezi’ ni  (ASYAM) yerinde tanıttı.

Basın Yayın Servisi (19 Ocak 2012)

Başkan Yardımcısı Turgut Baran, ARGEM, AYEM ve ASYAM merkezlerini gazetecilere gezdirerek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Eğitim ve Sosyal İmkânlar Bir Arada (ARGEM)

İlk olarak ARGEM’in merkez binasını gezdiren Baran, gazetecilere çalışmalar hakkında şunları söyledi ;  "Bizim buradaki amacımız Arnavutköy’deki gençlerimizin okulları dışında vakit geçirebilecekleri bir mekân oluşturmaktır. Burada okul derslerine destek olmak amacıyla ücretsiz dersler düzenlenmektedir. Eğitim derslerinde; Sosyal Bilgiler, Matematik, Türkçe, İngilizce, Geometri, Fizik ve Edebiyat olmak üzere destekleyici dersler verilmektedir. Aynı zamanda gençlerimizin hoşça vakit geçirmelerini sağlayacağımız; dans, tiyatro, müzik, resim gibi kulüpler kurduk. Yıl içerisinde öğrencilerimiz resim sergileri kurdu. Bugüne kadar toplam 3 resim sergisi düzenledik. Belli bir seviyeye geldikten sonra 30-40 tane çalışmayı bir araya getirip bu sergileri yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca tiyatro ve müzik eğitimi almış öğrencilerimiz bu sene Sokak Sokak Ramazan programlarında da sahne aldılar. En son Muammer Karaca sahnesinde öğrencilerimiz tiyatro oyunu sergilediler. Çocuklarımıza ve gençlerimize  sosyal manada kendi yeteneklerini sergileyebilecekleri mekânlar sağlamaktayız ve bu mekanlarını sayısını artırmayada devam etmekteyiz. ARGEM’e kayıt olabilmek için herhangi bir şart yok, herhangi bir ücret almıyoruz. Kayıt olan her öğrencimize bir kimlik kartı veriyoruz, bu kimlik kartlarını kapı girişlerindeki turnikelere okutup ARGEM’e giriş yapıyorlar. Böylelikle öğrencilerimizin giriş çıkışlarını kayıt altına alıp, velilerimize rapor verebiliyoruz. Bu verileri çalışmalarımızı bitirdiğimizde internet ortamından velilerimizde görebiliyor olacak. " dedi.

Paranın Geçmediği Market (ASYAM)

ASYAM da maddi durumu olmayan ailelere yardım edildiğini belirten Baran, Arnavutköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar sonunda Yaşlı, Engelli, Dul ve Eşi cezaevinde olan ihtiyaç sahibi vatandaşların gıda ve giyim ihtiyaçlarını giderebilmeleri için, belirli aralıklarla kredisi yenilenen ASYAM kart dağıtıldığını söyledi. Bu kart ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar paranın geçmediği ASYAM marketden alış verişlerini yapabilmekteler. Şu an 500 ailemiz bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bunun yanında 250 ailemize de sıcak yemek verilmektedir. Bu ailelerimizin  3-6 ay aralıklarla rutin durum kontrollerini de yapmaktayız diye belirtti.

Engelleri Birlikte Kaldırıyoruz (AYEM)

Son olarak AYEM hakkında bilgi veren Baran şunları ifade etti; " Burayı kurmamızın amacı Arnavutköyde bulunan yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın sayısını belirlemek, malzeme desteğinde bulunmak, hem de bu vatandaşlarımıza devletimizin tanımış olduğu hakları kullanmasına yardımcı olmaktır. Medikal malzemeden tutun da yeşil kart çıkartılmasına kadar vatandaşlarımıza kapsamlı bir şekilde destek oluyoruz. AYEM’de engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza 4 branşta ücretsiz ders veriyoruz. Bunlar; bilgisayar, okuma yazma, takı tasarım ve ahşap boyama dersleri. Bu derslerden engelli vatandaşlarımızın da istifade etmelerini sağlayıp, sonrada eğitim aldığı branşta onlara iş bulmaya çalışıyoruz. Şu an Arnavutköyde 6 bin engellimiz var. Bu engelli vatandaşlarımızın üçbini  raporlu." olduğunu söyleyen Başkan Yardımcısı sözlerini şöyle tamamladı; "AYEM’e ait bir ambulansımız var. Bu ambulansımız engelli vatandaşlarımızı hem hastanelere götürmek hem de taburcu olan hastalarımızı evlerine geri getirmek için kullanılıyor." şeklinde konuştu.